USB Ile Format Atma USB Ile Windows 7 Windows 8 Kurulumu

  • Konbuyu başlatan Lorenzo
  • Başlangıç tarihi
L

Lorenzo

Guest


Bu yazımızda USB ile format atma işlemini ve Windows 7 veya Windows 8.1 işletim sistemlerinin USB aracılığı ile nasıl kurulacağını inceleyeceğiz.

Size önerim öncelikle “Format Atma ve Sistem Kurma Karmaşası” isimli yazımızı okuyun ve tüm bu işlemlere bu yazıyı okuduktan sonra başlayın. Çünkü temeli düzgün atılan bir bina gibi düşünür, ve işinize öyle başlarsanız ileri ki zamanlarda daha da etkili çözümleri elde edebilirsiniz. Bir çoğumuz format atma kelimesini alışkanlıktan dolayı “İşletim Sistemi Kurma” anlamında kullanıyoruz. Bu nedenle öncelikle sabit sürücülerinize format atıp sonra işletim sistemi kurmak gerektiğinden dolayı, bu ifadenin artık tarihin çöplüğüne atılmasında sizler de kullanıcı olarak sorumluluk üstlenebilirsiniz.

Haydi başlayalım;

İlk olarak belirtelim, burada yapacağımız adımlar tarihin sayfalarında yerini alan Window XP için geçerli değildir. Nisan 2014 ‘ ten sonra Microsoft’ un Windows’ un XP ‘ ye olan desteğini çekmesinden ötürü Windows XP için işlemleri ele almadık. Sizler de sanırım artık Windows XP’ den çoktan vazgeçmişsinizdir.

Öncelikle USB ile Format Atma ve işletim sistemi kurmak için, en az 4 GB hatta önerilen 8 GB bir USB Flash belleğe sahip olmanız uygun olacaktır.

Burada ilk adımda yapacağımız iş, usb flash diskimizi “bootable” yani önyüklenebilir bir disk olmasını sağlamaktır. Bunun için bir program kullanacağız.

Bu program, Microsoft Store’ da ücretsiz olarak sunulan “Windows 7 USB/DVD Download tool” isimli programdır.

Öncelikle bu programı indireceğiz ve bilgisayarımıza kuracağız. Programı indirmek için bu linki kullanabilirsiniz. Linke tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekranda sağ bölümde MOR RENKLİ download butonunu kullanarak programı bilgisayarınıza indirin. Program 2.59 MB olduğu için kısa sürede inecektir.

Ardından programı indirildikten sonra programı bilgisayarınıza kurmalısınız. Bunun için aşağıdaki adımları uyguluyor ve programın kurulumunu yapıyoruz. Programı indirdiğiniz dizini buluyorsunuz ve 1.adımdan itibaren gösterilen adımları uyguluyorsunuz.


Kurulumunuz bitince 6.görüntüde olduğu gibi programın kısayolu masaüstünüze gelecektir. Şimdi bu program aracılığı ile bir önyüklenebilir USB Flash bellek hazırlayacağız. Programı açıyoruz ve bir flash diski önyüklenebilir Windows İşletim Sistemi ile entegre ediyoruz.

Bunun için öncelikle şunu belirtelim. Önyüklenebilir bir USB FLASH BELLEK oluşturmak için ISO uzantılı Windows İşletim Sistemi Dosyanızın olması gerekir. İnternet üzerinden satın aldığınız işletim sistemlerini ya da ücretsiz olarak Microsoft tarafından sunulan deneme sürümüleri bilgisayarınıza zaten ISO uzantılı olarak inerler. Bu nedenle sizin Harddiskinizde bir ISO uzantılı bir Microsoft İşletim Sistemi olduğunu varsayarak sonraki adımlara devam ediyoruz.

USB ile Format Atma(USB ile Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 Kurulumu)
Şimdi programın masaüstündeki kısayoluna çift tıklayarak “Windows 7 USB/DVD Download tool” u çalıştırıyoruz. (Eğer Defender açık ise Defender uyarısına evet demeniz gerekir.) Bu kez aşağıdaki 1.Adımdaki gibi bir ekran belirecektir. Bu bölümde program bizden IS
O uzantılı Microsoft İşletim Sistemi Dosyasının kaynağını göstermemizi istiyor.
“Browse” yani Gözat butonuna tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki 2.Adımdaki bölüm belirecektir. Burada ben D sürücümde bulunan Windows 8 Enterprise Deneme Sürümünün sistemdeki yolunu gösteriyorum. Siz ister Windows 7, ister Windwos 8 isterse Windows 8.1 in ISO dosyasını programa gösterebilirsiniz. Ancak istediğiniz işletim sisteminin ISO uzantılı dosyası olması bir zorunluluktur. Ben bu yöntemi kullanarak hem Windows 7 hem de Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemlerinin önyükleme flash disklerini oluşturdum ve kurulumları belli aralıklarla yaptım. Bu yazımızda Windows 8 için bunu deniyoruz.Sonrasında ISO dosyasını seçip “Aç” komutunu uygulayınız. Sonra yine karşımıza aşağıdaki 3.Adımda gösterilen ekran gelecektir. Burada bu 3.adımda gösterildiği gibi “Next” komutunu uygulayacaksınız. Ancak “Next” komutunu uygulamadan önce USB Flash belleğinizi USB porta takmayı kesinlikle unutmayın.“Next” komutu ile sonraki ekrana geçiyoruz. Sonraki ekranda karşınıza bu kez “Step 2 of 4″ başlığı ile belirtilen aşağıdaki ekran gelecektir. Buradaki adım önemlidir. Yapmanız gereken, önyükleme yapacağınız aygıtı bu ekranda belirlemek olacaktır. Bu adımda biz bir USB Flash belleği bilgisayarımızın ya da notebookumuzun USB portuna takıyoruz. ARDINDAN 4.Adımdaki gibi “USB device” komutunu uygulamak için butona tıklıyoruz.“USB device” a tıkladıktan sonra karşınıza bu sefer “Step 3 of 4:” başlığı adı altındaki ekran belirecektir. Bu ekran size son olarak önyüklemesi yapılacak USB FLASH Diskinizin sistem tarafından aldığı harfi gösterecektir. (Not: Eğer flash diskiniz takılı değilse bu ekran herhangi bir aygıt görüntülenmez.) Bu adıma geçmeden önce mutlaka en az bir adet çıkarılabilir disk ya da usb flash diskin takılı olması gerekir.

Ayrıca eğer bilgisayarınızda 2 veya daha fazla adette usb flash diskiniz var ise hangisine işletim sistem diski haline getirmek istediğinizi mutlaka öğrenmelisiniz. Aksi durumda yanlış seçimden sonra farklı bir USB flash diske işletim sisteminin ISO dosyasını yazdırırsınız ve usb flash diskin içindeki tüm bilgileri kaybedebilirsiniz. Bu da başınıza iş açabilir. Aman dikkat…!

Benim USB Flash diskim 8 GB büyüklüğünde ve an itibariyle 3.2 GB boşluğunun bulunduğunu bu ekrandan görebiliyorum. Ekstra olarak işletim sistemi tarafından H : harfinin usb flash diske verildiğinden de eminim. Artık burada 5.Adımdaki “Begin copying” komutunu nihayet uygulayabiliriz.“Begin copying” komutunu da uyguladıktan sonra karşınıza son kez iki tane farklı uyarı penceresi gelecektir. 6.resimdeki adımda beliren uyarıda USB flash bellekteki tüm verilen kaybolacağını son kez hatırlatıyor. Burada “Erase USB Device” komutunu uygulamak için butona tıklayın. 7.Adımdaki uyarıda yein son kez sizi uyarıyor… :) Tüm verilerin tarih olacağı gerçeğini bir kez daha size vurguluyor. Bu ekrana son bir onay vermenizi istiyor. Burada da “Evet” komutunu uyguluyoruz. Gördüğünüz gibi artık USB Flash diskiniz Önyüklenebilir Sistem Diskine dönüşmeye başlıyor.Önce ekranda “Formatting..” yazısıyla flash diskinizin biçimlendirildiğini görüyorsunuz.

Sonrasında program “Copying files…” mesajıyla da dosyaların kopyalanmaya çoktan başladığını 8.adımda bize gösteriyor. Bu işlemin süresi, ISO dosyanızın kapasitesine ve USB diskinizin okuma / yazma hızına bağlı olarak 10 ila 30 dk arasında değişebilir.İşlem tamamlandıktan sonra % 100 ‘ e ulaşılır. Sonra aşağıdaki gibi son pencere karşıma gelecektir. Artık 9.adımdaki X butonundan kapatıp “İşletim Sistemi Kurulumuna” geçebilirsiniz. Çünkü önyüklenebilir USB Flash belleğiniz işletim sistemi kurulumu için hazır durumda.Eğer tüm yedeklerinizi aldıysanız, artık işletim sistemi kurulumuna başlayabiliriz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın…

1. İlk olarak hazırladığınız önyüklenebilir USB Flash diskinizi bilgisayarınızın USB portuna takın.

2. Bilgisayar sisteminin USB Flash bellekten başlaması için yani önyükleme yapılabilmesi için gerekli BIOS ayarlamalarını yapın. (Bu konfigürasyon çoğu bilgisayarda farklı arayüzlerden yapılabilir. Her anakartın üreticisinin BIOS boot ayarı farklıdır. Gerekli ayarları yapmanız için, kendi anakartınıza uygun ayarları inceleyin. Bunun için buradaki yazımızı da inceleyebilirsiniz.

3. Şimdi bilgisayarınızın güç düğmesine bastığınız andan itibaren, bilgisayarınız USB Flash bellekten başlayacaktır yani önyüklenecektir. Bu da Windows kurulumuna başlanacağı anlamına gelir. (Her Microsoft Windows versiyonu için örn: Windows 7 – Windows 8.1 gibi vb. farklı kurulum pencerelerine sahiptir. Bu kurulumları daha detaylı incelemek istiyorsanız sitemizdeki aşağıda belirttiğim makaleleri okuyarak işe başlayabilirsiniz.

Windows türüne göre bu kurulumların adımlarını doğru bir şekilde uyguladığınızda artık usb flash diskten format atma ve işletim sistemi kurma işini başarılı bir şekilde yapmış olacaksınız. Kurulum DVD’ sine ihtiyaç duymadan USB Flash Disk aracılığı ile işletim sisteminizi yenileyebileceksiniz.

Kurulumu tam ve eksiksiz tamamlamak için mutlaka kurmak istediğiniz Windows İşletim Sistemi versiyonunun kurulum adımlarını inceleyin. Bunun için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz. Kolay gelsin…
 
Üst