İhracat Vergileri nedir İhracat Vergileri hakkında bilgi, İhracat Vergileri ne demek

  • Konbuyu başlatan BoNCuK
  • Başlangıç tarihi
B

BoNCuK

Guest

İhracat Vergileri nedir İhracat Vergileri hakkında bilgi, İhracat Vergileri ne demek, İhracat Vergileri anlamı, İhracat Vergileri açıklaması, İhracat Vergileri ne demek açıklayınız

Alm. Exportsteur, Fr. Imports sur les exportations, İng. Export taxes. Bir ülkenin gümrük sınırlarını geçen ihraç mallarını konu Alan vergiler.

İthal edilen eşya üzerinden alınan ithalat gümrük vergileri gibi ihracat vergileri de dış ticaretten alınan vergi türlerinden biridir. Gayesi, dünya üretimi içinde belli mallar bakımından tekelci durumda bulunan ülkelerin, bu malların ihracı halinde vergi alarak, bütçenin finansmanını yabancı alıcılar üzerine yüklemektir (söz gelişi petrol, kahve gibi). Bu vergiler ihraç fiyatını artırarak malın talebinin esneksiz olması halinde vergi yükünün devredilmesini sağlar. Malların yurt dışına çıkışına vergi yoluyla mani olmak da gayeler arasında sayılabilir.

Dünyada başlıca savaş dönemlerinde uygulaması görülen ihracat vergileri, halen aynı adı taşımamakla birlikte, aynı fonksiyonu ifa eder tarzda petrol ihraç eden ülkelerde, belli başlı Orta Afrika ve Güney Asya ülkelerinde uygulanmaktadır. Osmanlı Devleti döneminde "reftiye" adı altında alınan ihracat-gümrük vergileri, Türkiye'de son olarak İkinci Dünya Savaşı sırasında Toprak Mahsulleri Çıkış Vergisi adı altında uygulanmıştır.
 
Üst