Frank Zamboni

  • Konbuyu başlatan Esperɑnzɑ
  • Başlangıç tarihi
E

Esperɑnzɑ

Guest
Frank Zamboni

Frank Zamboni Kimdir - frank zamboni hayatı - frank zamboni biyografisi - rank zamboni icatları nelerdir - frank zamboni resimleri

Frank Zamboni, ( d. 16 Ocak 1901 - ö. 27 Temmuz 1988 ) İtalyan asıllı ABD'li mucit. En ünlü buluşu buz parlatıcı aracı ( ice resurfacer ) onun soyadı ile tescil edilmiştir.

Zamboni, İtalyan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak Eureka, Utah'ta 1901 yılında doğdu. Ailesi o büyüdüğü esnada, Pocatello, Idaho'da Lava Hot Springs yakınlarında bir çiftlik satın aldı. 1920 yılında abisi George'un bir oto tamircisi olarak çalıştığı, Los Angeles limanı bölgesine ailesi ile birlikte taşındı. Frank Chicago'da bir ticaret okuluna devam ettikten sonra, o ve kardeşi Lawrence Hynes, Los Angeles banliyösünde ( şimdiki Paramount'un bir parçası ) 1922 yılında bir elektrik kaynağı işyeri açtı. Ertesi yıl evlendi ve bu evliliğinden üç çocuğu oldu.
1927 yılında, Zamboni ve Lawrence bir buz üretim tesisi açarak kalıp buz işine girdi. Fakat 1939 yılında elektrikle çalışan soğutma ünitelerinin kullanılması nedeniyle geleceğin bu işte olduğunu fark ettiler. Yakın çevrede bir buz pateni pisti açmak ve soğutma ünitelerini kullanmaya karar verdiler. Frank 1940 yılında bir kuzeni ile birlikte buz pateni pistinin dondurulması esnasında borulardan kaynaklanan dalgalanmayı ortadan kaldırmanın bir yolunu buldular ve böylece İzlanda buz pateni pistini açtılar. Söz konusu buz pateni pisti halen Zamboni ailesi tarafından işletilmeye devam edilmektedir.
1946 yılında bu yenilik için paten aldılar. Daha sonra 1949 yılında buzdaki dalgalanmayı temizleme işini üç kişinin yaklaşık 90 dakikada yaptığı işi 10 dakikada yapan buz parlatıcı aracını keşfetti. Aynı yıl olağanüstü makinesi için patent başvurusunda bulundu ve yeni aracı kurup, satmak amacıyla Paramount'ta Frank J. Zamboni & Co şirketini kurdu. 1953 yılında buz parlatıcının patentini aldı. 1950 yılında Jeep şasesi üzerine, 1956 yılından 1964 yılına kadar ise Jeep CJ-3BS şasesi üzerine monte ettiği makinenin satışını yaptı. [1] Brantford, Ontario'da bir tesis açarak işlerini büyüttü ve İsviçre'de bir şube açtı. Zamboni adı şirketin ticari ismi olmasına rağmen, makinenin adı günümüzde bazen herhangi bir marka için onun adı ile birlikte kullanılmaya devam etmektedir.
1970'lerde, suni çim yüzeylerden suyun ve boya çizgilerinin kaldırılması, çimlerin rulo haline getirilerek yatırılması amacıyla kapalı stadyumlarda kullanılabilen çim makineleri icad etti. 1983 yılında yaptığı son icadı ise, buz pateni pistlerinin kenarlarında biriken buz birikintilerinin temizlenmesi için otomatik bir kenar alma makinesi olmuştur.
Zamboni, karısının ölümünden yaklaşık iki ay kadar sonra akciğer kanserinden dolayı 1988 yılında öldü. Zamboni isimli şirketi tarafından üretilen ve Zamboni buz kaplama makinesi olarak bilinen makine dünya genelinde 10.000 satış rakamına ulaştı. 10.000'inci makine 2012 yılı Nisan ayında Montreal Canadiens takımına ait Bell Centre'da kullanılmak üzere teslim edildi. [2] Günümüzde şirket hala Frank'in oğlu ve torunu da dahil Zamboni ailesi tarafından işletilmeye devam etmektedir.
2006 yılında Zamboni Dünya Artistik Patinaj Şeref Tablosu müzesi kuruldu. [3] 2009 Yılında Zamboni ölümünden sonra Şeref Tablosuna seçildi.[4]
Kaliforniya Paramount'ta bulunan Frank J. Zamboni okulu onun adını almıştır. [5]
Günümüzde


Zamboni'nin doğum günü olan 16 Ocak 2013 günü, Google doodle olarak adlandırılan arama motorunun üst bölümünde amacı bir buz parlatıcı aracı ile buz yüzeyini temizlemek olan bir oyun yayınladı. [6]


2010 Kış Olimpiyatları'nda bir buz parlatıcı.


Hollanda'da bir buz parlatıcı.
 
Üst