Astigmatizma Nedir,Belirtileri ve Tedavisi

  • Konbuyu başlatan Esperɑnzɑ
  • Başlangıç tarihi
E

Esperɑnzɑ

Guest
Astigmatizma Nedir,Belirtileri ve Tedavisiİnsan da duyu organı 5 tanedir göz de duyu organımızdan birtanesi dir bu rahatsızlık gözle alakalı bir hastalıktır.
Göz organında, saydam tabaka adı verilen bir tabaka bulunur. Bu saydam tabakada meydana gelen eğrilik bozukluğu sonucunda ortaya çıkan göz sorununa, astigmatizma adı verilmektedir.
Astigmatizmanın nedeni genellikle korneanın düzensizliği ya da çarpıklığıdır. Normal görme için kornea düzgün ve her yönde eşit eğimde olmalıdır. Astigmatizmada korneanın eğimi bir yönde daha fazladır. Başka bir deyimle kornea basketbol topundan çok amerikan futbol topuna benzer.Astigmatizmada görüntü yüzeyi dalgalı aynada ya da sirklerdeki çok uzun,çok şişman ya da zayıf gösteren aynalardaki görüntüye benzer. Astigmatizma kalıtımsaldır. Doğumda olabilir ve genellikle hayat boyu değişmeden kalır. Düşük derecede astigmatizma çok sık görülür ve genellikle düzeltilmesi gerekmez.

Çocuklardaki belirtileri
Gözleri kısarak bakma,
Okurken, okuma yapılan yüzeye iyice yaklaşma ve çok yakından okuma eğilimi,
Çocukların özellikle yazıları bozuk yazması,
Yürürken koşarken sebepsiz yere dengesini kaybedip düşmesi,
Çocuğun karşıya bakarken başın yan pozisyonda olması, başını sağa sola doğru eğerek karşıya bakması, astigmatizma ya da benzeri göz rahatsızlıklarını akla getirmekteymiş.

Yetişkinlerdeki belirtileri
Bulanık görme, mesafe arttıkça netlik kaybı
Baş ve göz çevresinde ağrı - özellikle okuma yaptıktan sonra
Dİkey ve yatat çizgilerde bozulma
Okumada dikkat toplayamama, uzun paragraflarda harflerin üst üste binmesi
Gözlerin erken yorulması

Astigmatizma hastalığının tedavisi
Diğer göz hastalıklarına nazaran daha kolaydır. Silindir şeklindeki mercekler sayesinde, bu görme kusuru düzeltilebilmektedir. Bu kusur tedavi edilmezse, baş ağrıları ve de kitap okumanın hemen ardından görüntülerde bulanıklaşma gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Düzensiz astigmatizma sorununda ise, saydam tabakadaki eğrilik düzenli değildir. Bu noktada, rahatsızlığın tedavisi merceklerle mümkün olmaz. KONTAKT lens kullanımı, düzensiz astigmatizma durumunda kullanılmakta olan en iyi tedavi yöntemleri arasında gösterilmektedir.​
 
Üst